תכנון גינות

להבדיל מתכנון בית, שבו עם סיום הבנייה אנו למעשה עוברים לגור ומשתמשים בו, כאשר אנו מתכננים גינה אנו לוקחים בחשבון שמרגע שהגינה הוקמה היא ממשיכה לגדול ולהתפתח. התכנון חייב לקחת בתוכו שיקולים שונים ושינויים המתרחשים עם הזמן. ולכן ישנה משמעות לכל פרט קטן; עץ ששתלנו יגדל עם השנים, ישפיע על סביבתו ועלינו ולא יישאר סטטי. קיימות אינספור דוגמאות לכך שהחיים הם דינמיים. למקום שבו אנו רוצים לשים טרמפולינה לשימוש הילדים, עוד עשר שנים יכול להיות שימוש שונה לחלוטין. בעת תכנון גינה, אנו בעיצובים לוקחים את כל המשתנים האלה בחשבון ופועלים במאמץ להתאים את הגינה לסגנון החיים של הלקוחות, ולהבנה כי הגינה היא דבר משתנה.

כל אדם, בדמיינו את 'גינת חלומותיו' מנסה למעשה לחזור לגן העדן, זה שמופיע בחלומותיו ובזיכרונות  ילדותו. ביכולתם של צמחים, אבנים ואלמנטים אחרים להשפיע עלינו ולגרום לנו אושר או חוסר נוחות, אפילו אם בצורה בלתי מודעת. בחירה של צמחים אשר זכורים לנו לטובה מילדותנו או מתקופות שונות בחיינו עשויה ליצור הבדל גדול בין גינה שגורמת לנו נוחות וסיפוק ובין גינה שמעוררת בנו, גם אם לא תמיד בידיעתנו, תחושת אי נעימות. למשל, מדרגה לא בטיחותית בגן עלולה לגרום לנו לחוסר שקט אשר איננו יודעים תמיד את מקורו.

הגן יכול ואמור להפעיל את כל החושים, כדי שכל אחד יוכל לשמוע את ציוץ הציפורים, את רחש המים ואוושת הרוח בעלים, להריח את הפרחים, העלים והפירות, לטעום את הירקות, הפירות וצמחי התבלין, לחוש את הסלעים, האבנים ומרקם העלים ולחזות בשלל צבעי הפרחים, צבעי העלווה וחילופי עונות השנה. אך חשוב מכל, האדם אמור להרגיש את הקרירות הנעימה בגינה מוצלת, את תחושת השקט בפינה אינטימית חבויה, את הרוגע שילדו משחק במקום בטוח ומוגן, את השלווה בעת לגימת הקפה בגינה ואת השמחה הממלאת את ליבו כשילדיו משחקים ועולצים על המדשאה

הקווים המנחים אותי בהקמת גינה רבים ומגוונים:

  • תכנון לטווח ארוך - כל אבן, שתיל, שיח ועץ ממוקמים בגינה מתוך ראיה קדימה ולטווח ארוך. קודם כל בהיבט הבטיחותי (הימנעות משתילת צמחים רעילים, קוצניים באזורי מעבר, הימנעות ממיקום אלמנטים מסוכנים ומכשילים ועוד). ובהיבטים של מחשבה קדימה; איך הדברים ייראו בעוד שנתיים, חמש שנים ושלושים שנים ויותר.
  • תכנון פונקציונלי –  מתן דגש, במהלך התכנון, לתת לכל שטח את הגודל, המרחב והנגישות המתאימים לו מתוך הבנה שהגינה היא דבר דינמי ומשתנה גם בין העונות וגם משנה לשנה.
  • תכנון צמחיה - יצירת הרמוניה, תיאום, דו-שיח ושלמות בין הצמחים בגינה; צבעי עלווה, טקסטורה, גובה, נפח ופריחה תוך מתן דגש מיוחד על פריחה לאורך כל עונות השנה, על הרגשת חילופי העונות ועל שימוש בצמחי תועלת; תבלינים, ירקות ופירות ככל הניתן.
  • מערכות השקיה וחיסכון במים - הקפדה על בניית מערכת השקיה ממוחשבת, מדויקת, קלה לתפעול ואמינה, המספקת לכל צמח בגינה את כמות המים הדרושה לו במדויק. בהתאמה לרצון הלקוח, ישנה התייחסות לשתילת צמחים הזקוקים למנות מים מועטות, להקטנת שטחי המדשאה ככל האפשר על מנת שיישארו פרקטיים אך עם זאת חסכוניים, לשימוש רב יותר בחומרי חיפוי המקטינים את התאיידות המים ובשימוש רב יותר באביזרי טפטוף ופחות באביזרי המטרה והתזה. 
  • אקלים - כל צמח נשתל מתוך מחשבה וכוונה שיצליח ויגדל בגינה ובמיקום הספציפי בו הוא נמצא בהתחשב בתנאי אור וצל ובשינויי מזג האוויר החלים במקום.
  • תאורת גן  - קצב החיים המהיר שבו אנו חיים היום, מביא אותנו לכך שאנו רואים את הגינה בסוף השבוע או בשעות הערב יותר מבעבר. ביצוע מערכות תאורה בטיחותיות ואמינות במתח נמוך מבטיח שנהנה מהגינה גם בשעות החושך.

הגינה, בסופו של תהליך, איננה שלי אלא של הלקוח. היא צריכה להיות מותאמת אליו, לצרכיו ולשביעות רצונו. ביצוע הקמת הגינה נעשה בקשר מתמיד עם הלקוח, תוך עמידה בלוח זמנים מפורט ומדויק ונמסר לידי הלקוח מתוך הבנה עמוקה שלקוח מרוצה, תמיד יביא עוד לקוחות.
עיצובים - תכנון ופיתוח גינות נוי | אשחר, ד.נ. משגב, 20196 | טלפון: 050-6466678 (אריק קולר) | דוא“ל: itsuvimgan@gmail.com

האתר נבנה על ידי אינדיגו עיצוב ואתרים