ברז מאסטר – למה כדאי

מערכת ההשקיה בגינה בנויה ממספר רכיבים. חלק מהרכיבים בראש מערכת ההשקיה הינם אותם ברזים חשמליים המעבירים פקודה חשמלית ממחשב ההשקיה לברז הידראולי הפותח וסוגר את המים, לממטרות בדשא או לטפטפות.

הברזים האלה בנויים משלושה רכיבים עיקריים; גוף, דיאפרגמה וסולונואיד.

מכיוון שזהו אמצעי מכני, עלולות ובדרך כלל גם קורות בברזים החשמליים תקלות. לכלוך הנתקע בין הדיאפרגמה לגוף או "התעייפות" של הסולונואיד, עלולים לגרום לכך שהברז "ייתקע" ופעולתו תשתבש. משום מה, תמיד הברזים אוהבים להיתקע במצב פתוח, זאת אומרת שהם משחררים מים באופן רציף בלי כל קשר לפקודת המחשב לפתוח או לסגור את המים. מה שמוביל לכך שמתבזבזים מים מבלי שנהיה מודעים לכך...

בדיוק מהסיבה הזו, קיימת אפשרות להתקין ברז נוסף ראשי, שנקרא "מאסטר". הברז הזה יושב אחרי הברז הראשי הידני של ראש מערכת ההשקיה ומטרתו, להוות גורם בקרה נוסף נגד שחרור בלתי מבוקר ובזבוז של מים.

בכל מחשבי ההשקיה הקיימים היום, קיימת אפשרות לחבר גם ברז כזה, ובעת שהמחשב נותן פקודה לפתוח או לסגור את אחד הברזים, גם ברז המאסטר מקבל את אותה פקודה. בדיקה ידנית של הברזים, אחת לתקופה, יכולה לגלות לנו שיש בעיה עם אחד הברזים ואז אפשר לטפל בו, בין אם בניקוי או בהחלפה.

הנטייה של רוב האנשים (וגם הגננים...) בין אם מחוסר ידיעה ובין אם מרצון לחסוך, היא לוותר על אותו ברז מאסטר, חסכון שמאבד מערכו בדרך כלל אחרי תקלה אחת.

לכן חשוב לזכור. גם בגינה קיימת וגם בגינה חדשה. כדאי מאד לשקול התקנה של ברז כזה. עלותו זניחה לעומת החסכון שהוא "עלול" לייצר.
עיצובים - תכנון ופיתוח גינות נוי | אשחר, ד.נ. משגב, 20196 | טלפון: 050-6466678 (אריק קולר) | דוא“ל: itsuvimgan@gmail.com

האתר נבנה על ידי אינדיגו עיצוב ואתרים