דשא אמיתי או סינטטי?

תגיד – זה אמיתי או מפלסטיק?
אחת השאלות הראשונות שאני נתקל בהן בבואי לתכנן גינה חדשה או לשקם גינה קיימת היא באיזה סוג של דשא להשתמש.

לפני שמחליטים אם זה יהיה דשא טבעי (חי) או דשא סינטטי, כדאי מאד לדעת את מגוון היתרונות והחסרונות בכל סוג שנבחר מהאפשרויות העומדות לפנינו.חשוב מאד לדעת שדשא טבעי הוא אחד האלמנטים הזולים בשלב הראשוני של הגינה אך עלותו לא מסתכמת בכך. לאחר הנחת המרבדים, יש הוצאות של מים, טיפול, הזנה והדברת מזיקים.הדשא הסינטטי יקר יותר בשלב ראשון אך בזה מסתכמות ההוצאות עליו. לאחר ההתקנה, הטיפול היחידי שיידרש יהיה נקיון מעת לעת במגרפת עלים (פלסטית – כדי לא לפגוע בו ) או שטיפה אחת לתקופה.

 

 

דשא טבעי

יתרונות - הדשא הטבעי גורם לקירור סביבת הבית ופנים הבית, הוא סופג חום ולא פולט אותו החוצה. מלבד זאת, הוא בולע (ומונע) אבק ועוצר סחף ובוץ. יתרון חשוב נוסף הוא כמובן היותו חומר טבעי ולא מלאכותי.

חסרונות – הדשא מצריך השקיה סדירה בקיץ והשקיה מעת לעת גם בזמן עצירת גשמים בחורף.  על מנת שהדשא יישאר טוב ושמיש לאורך זמן, עלינו לדאוג להכנת שטח טובה ומקצועית הכוללת תיחוח ויישור וכן פיזור קומפוסט המטייב את האדמה ומאוורר אותה. כמו כן, יש לכסח את הדשא בצורה סדירה (בממוצע כל שבועיים בעונת הצימוח) על מנת שנזכה ליהנות ממנו לאורך זמן.

רוב הדשאים נכנסים לתרדמה בזמן החורף ונראים פחות טוב. הדשא הטבעי מצריך גם טיפול נגד מזיקים ודישון בעונת הקיץ. מלבד זאת – לא קיים דשא טבעי היכול לגדול ולשגשג בצל מלא. יש מספר זני דשא העמידים לצל חלקי (של מינימום 3 שעות קרינת שמש ישירה) ולכן חשוב מאד לתכנן את השימוש בדשא גם לטווח הארוך (שבו עצים וצמחים שהיו קטנים בעת הקמת הגינה גדלים ואיתם גדל גם הצל שהם עושים)

 

דשא סינטטי

יתרונות – הוזכר כבר קודם, יש לדשא הסינטטי יתרון אחד גדול והוא שלאחר התקנתו, אין יותר הוצאות כספיות. יתרון נוסף, המחפה על חסרון הקיים בדשא הטבעי הוא האפשרות לשימוש בצל מלא.

חסרונות – דשא סינטטי יקר משמעותית בעת ההתקנה. מלבד ההוצאה על קניית הדשא, יש צורך בהכנת שטח הדומה להכנה ליציקת בטון. יש לשים שכבת מצע של לפחות 10 ס"מ וליישר ולהדק אותה על מנת לקבל משטח ישר ואחיד לאורך זמן. בנוסף, הדשא מגיע בגלילים ברוחב של 2 או 4 מטרים ובאורך משתנה. כל שימוש בצורה שאינה מלבן או ריבוע במידות המהוות כפולות של 2 או 4 מטרים, (או קווים מעוגלים) יביא לפחת, דהיינו, חומר ששילמנו עליו וייזרק לפח.

חסרון משמעותי וחשוב לציון הוא ההתחממות שלו בשמש, עד לרמה שלא ניתן ללכת עליו יחף. את זה ניתן לפתור ע"י הרטבה מעת לעת או הצללה בעזרת רשת צל, פרגולה או עצי צל. חשוב גם לשים לב שהדשא הוא מפלסטיק ולכן יש להיזהר מקרבה לאש (כמו מנגל, מדורה, או בדלי סיגריות).

 

לכל סוג דשא שנבחר (טבעי או סינטטי) קיימים מספר זנים אשר לכל אחד מאפיינים שונים.

בדשא טבעי ישנם חמישה זנים עיקריים בשימוש בגינון הביתי:

  • אל-טורו – הנפוץ ביותר בשימוש. דשא צפוף ונעים, עמיד לדריכה ושחיקה מרובה, עמיד למחלות ומזיקים ומשתקם מהר, מצהיב בחורף
  • דרבן – דשא אוורירי ונעים, פחות עמיד לשחיקה, מחלות ומזיקים, שומר יחסית על צבעו בחורף, עמיד יחסית לפחות שעות שמש.
  • קוקויה – דשא מהיר ואגרסיבי, מתאים מאד לאזורים קרים במיוחד
  • בופלו ננסי – דשא צפוף ופחות נעים, פחות עמיד לשחיקה, מחלות ומזיקים, שומר יחסית על צבעו בחורף, עמיד יחסית לפחות שעות שמש.
  • פספלום – דשא צפוף ונעים במיוחד, עמיד לדריכה אך פחות למחלות ומזיקים.

בדשא הסינטטי יש אינספור זנים השונים זה מזה בצפיפות האריגה, בגובה הדשא ובתקופת האחריות לכל זן. מומלץ לבדוק אצל הספק את הזן המועדף עלינו ובכל מקרה לא לקנות דשא עם פחות מחמש שנות אחריות.

לסיכום – המשפט "סוף מעשה במחשבה תחילה" תופס פה משנה תוקף. כדאי מאד לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורנו לגבי סוג הדשא אותו נבחר על מנת להימנע מבזבוז זמן וכסף וממפח נפש מיותר. כך נוכל ליהנות ממשטח דשא, (טבעי או סינטטי)שישרת אותנו בצורה הטובה ביותר ולאורך שנים.

 

 
עיצובים - תכנון ופיתוח גינות נוי | אשחר, ד.נ. משגב, 20196 | טלפון: 050-6466678 (אריק קולר) | דוא“ל: itsuvimgan@gmail.com

האתר נבנה על ידי אינדיגו עיצוב ואתרים